زندگینامه شهید حسین ادبیان

زندگینامه شهید سرلشکر حسین ادبیان

شهید حسین ادبیان در بیستم فروردین ماه سال 1330 در روستای مرادحاصل از توابع شهرستان کرمانشاه چشم به جهان گشود . دوران تحصیلات ابتدایی را در روستای محل تولد و مدرک دوره متوسطه را در  شهر کرمانشاه اخذ نمود ، در تاریخ 1351/9/18  وارد دانشکده افسری نیروی زمینی ارتش گردید . دوره سه ساله دانشکده افسری را در تاریخ 01/07/1354 به اتمام و بلافاصله جهت طی دوره مقدماتی رسته پیاده راهی مرکز آموزش پیاده شیراز شد و پس از طی دوره مقدماتی به پشتیبانی  منطقه یک کرمانشاه  اختصاص یافت .

با شروع نا آرامی ها و درگیری های کردستان ، وی بمنظور کمک به همرزمان و مردم منطقه به تیپ سقز مامور گردید و پس از آن به پاوه رفته و در تاریخ 31/5/1358 از ماموریت جنگی پاوه به کرمانشاه مراجعت نمود .

ADIBAN1

مجددا” در تاریخ 1/6/1358 همراه فرمانده جدید تیپ سقز با هلیکوپتر به سقز اعزام و در رهایی یگانهایی که توسط عناصر ضد انقلاب به کمین افتاده بودند و راه ورود به شهر  را مسدود نموده بودند نقش اساسی را ایفا نمود ، همچنین در مورخه 2/6/1358 با سازماندهی و هدایت کارکنان ورزیده تیپ قبل از اذان صبح در به کنترل درآوردن نقاط مهم شهر شرکت نمود و پس از دستگیری عناصر محارب و ضد انقلاب به همرا آقای خلخالی  به محاکمه آنان پرداخت .

در تاریخ 15/02/1358 بعنوان فرمانده گروهان قرارگاه پشتیبانی  منطقه 1 منصوب و بعد از آن به لشکر 81 زرهی کرمانشاه منتقل گردد . در تاریخ 04/12/1358 به گردان تکاوران مالک اشتر ( گردان 166  تیپ 2 زرهی ) اعزام گردید .

در فاصله زمانی 20/01/1359 الی 05/02/1359 در سمت فرمانده گروه رزمی بهمن با کمال شجاعت کلیه ماموریتهای رزمی را انجام داده و با انجام گشتی شناسایی تا حوالی پاسگاه عراقی واقع در تنگه باویسی  پیش رفته و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در پاسگاه باویسی که مدت 3 ماه فاقد پرچم بود به احتزاز درآورد،به همین علت برای وی در خواست قدردانی شد و به علت انجام رشادت  در کردستان و رشادت های منطقه غرب به یک درجه ارشدیت مفتخر گردید .

در تاریخ 01/12/1359 با درجه سروانی بعنوان فرمانده گردان تکاوران مالک اشتر ( گردان 166 تیپ 2 ل 81 زرهی  ) منصوب گردید و در تاریخ 02/01/1360 به درجه سرگردی نائل آمد .

وی در تاریخ 02/02/1360 در ارتفاعات بازی دراز  ، پس از منهدم نمودن تعدادی از تانک های دشمن بعثی و کشتن متجاوزان عراقی به عمق جبهه دشمن نفوذ و از خود مقاومت شجاعانه و دلیرانه ای به نمایش می گذارد ولی به علت تعداد زیاد نیروهای دشمن به محاصره در آمده و در حوالی ارتفاع 1150 به فیض عظمای شهادت نائل آمد .

در تاریخ 30/07/1360 برابر اطلاع واصله از پایگاههای اطلاعاتی منطقه ، نامبرده از طریق رادیو عراق صحبت نموده و اخیراً در تلویزیون آن کشور ظاهر و پیام سلامتی و تندرستی خود را به خانواده اعلام داشته است . لذا در خواست بررسی بیشتر از طریق هلال احمر در این مورد شده بود . لازم به ذکر است پیکر مطهر شهید در زمان شهادت از منطقه تخلیه نگردیده و پس از عقب نشینی نیروهای بعثی از منطقه نیز آثاری از وی بدست نیامد . لذا از طریق هلال احمر ایران در خواست بررسی موضوع از صلیب سرخ جهانی گردید .

خانواده شهید بعلت عدم تحویل جنازه در مورد شهادت وی دچار شک و تردید شده و از تحویل مدارک به ایثارگران لشکر خودداری و به علت اعتقادات معنوی و مذهبی از دریافت حقوق و مزایای شهید نیز خودداری می نمودند . پدر شهید بازنشسته شرکت نفت بوده و پس از بازنشستگی تا زمان فوت در پاساژ رشیدی کرمانشاه به کار بزازی مشغول بودند .

از طریق تعاونی مسکن ارتش قطعه زمینی در میدان آزادگان کرمانشاه به خانواده شهید واگذار گردید که جهت مرمت و بازسازی مسجد حاج شهباز خان توسط خانواده اهداء گردید . هم اکنون خیابان دلگشای کرمانشاه بنام شهیدسرلشکر حسین ادبیان نامگذاری گردیده است .

روحش شاد و یادش گرامی باد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>